Daga

Jak się przygotować do matury

8 kroków, by skutecznie przygotować się do matury z biologii i … nie zwariować

Wbrew obiegowym opiniom egzamin maturalny nie jest po prostu większym sprawdzianem. Kto byłby w stanie naprawdę ogarnąć taki ogrom materiału wymagany na egzaminie w tydzień czy nawet dwa? Wysokie wyniki osiągają osoby, które przygotowania rozpoczynają wcześniej… dużo wcześniej.

Jak się przygotować do matury

∼ 1 ∼

Niezależnie jednak od tego, kiedy rozpoczynasz naukę, podstawa to dobry plan. Co oznacza dobry plan? Dobry plan działania oznacza wykonalny, czyli tak naprawdę możliwy do zrealizowania i osiągnięcia zamierzonego celu. Jak to zatem zrobić? Zacznij od dokładnego przeanalizowanie twojej dziennej aktywności. Najlepiej weź czystą kartkę papieru i narysuj tabelę z godzinową „rozpiską” każdego dnia tygodnia, jak w kalendarzu. Możesz też poszukać wzorów w Internecie, jest tego pełno. Następnie wpisz lub zaznacz godziny, kiedy masz określone zajęcia (szkoła, zajęcia dodatkowe, inne obowiązki). W ten sposób zobaczysz, kiedy masz czas na naukę. Planując naukę, weź pod uwagę takie oczywistości, jak jedzenie, spanie, czy codzienna toaleta (poważnie! to także zajmuje czas).

∼ 2 ∼

Gdy już wiesz, kiedy masz czas na naukę, przygotuj szczegółową „rozpiskę”, czego będziesz się uczył/a w określony dzień. To ważne, aby uczyć się o regularnych porach i w odpowiednich warunkach. W ten sposób nie marnujesz czasu na zastanawianie się, co masz robić i kiedy. Aby ułatwić sobie rozpisanie całego materiału do biologii, skorzystaj z naszego sylabusa albo wykup kurs 16 Mgnień Matury (lub pakiet Teraz Biologia). Kurs 16 Mgnień Matury został zorganizowany w 16 części (odpowiadających działom biologii), które można wykorzystać do ustrukturyzowanej i systematycznej powtórki całego materiału z biologii.

∼ 3 ∼

W idealnym świecie miałbyś idealne notatki, które teraz byłby nieocenione. Jednak daleko nam do idealnego świata, niemniej jednak jeśli masz braki w notatkach lub musisz coś opracować ponownie nasze wykłady są (niemal) idealne. Siadasz przed komputerem i … uważnie słuchasz. Warto robić notatki, bo wówczas mózg lepiej zachowuje informacje i co ważniejsze – na dłużej.

∼ 4 ∼

Jeśli masz jakieś „okienka” w swoim grafiku, wykorzystaj je do powtórek. Tutaj znowu nasze wykłady przychodzą z pomocą – wystarczy mieć dostęp do Internetu i możesz je oglądać, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Testy również możesz rozwiązać ?

∼ 5 ∼

Ucz się max. 2 godziny na raz. Jeśli musisz uczyć się dłużej, a powiedzmy sobie szczerze – musisz, to rób kilkuminutowe przerwy co 45 minut. Pamiętaj, że twój mózg już po godzinie zaczyna schodzić na manowce. Poziom koncentracji mocno się obniża i narasta uczucie zmęczenia. W takim stanie nie licz na efektywną naukę. Krótkie przerwy, zmiana tematu utrzyma Twój mózg w gotowości i dzięki temu osiągniesz lepsze rezultaty.

∼ 6 ∼

Ciągle się testuj. Sprawdzaj swoją wiedzę aktywnie, czyli zamiast „skanowania” notatek i rozwiązywania zadań metodą „zrobiłem błąd – zerknę na gotową odpowiedź” zmuś swój mózg do kreatywnego wysiłku. Odtwórz z pamięci przebieg mejozy czy etapy oddychania komórkowego – nie musisz znać najdrobniejszych szczegółów, musisz rozumieć mechanizm samego procesu, jego najważniejsze elementy.

∼ 7 ∼

Gdy czas nagli, ustal priorytety. Pewnych rzeczy nie musisz wiedzieć. Liczy się analityczne myślenie i umiejętność wyciągania trafnych wniosków.

∼ 8 ∼

Na koniec… pamiętaj o zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej. Zamiast napoju energetycznego czy nawet kawy pij wodę. Jak już naprawdę dopada Cię ogromne zmęczenie, zrób 100 przysiadów (wyjdź na spacer, pobiegaj na bieżni itp.). Mózg się dotleni, a nie zostanie obciążony nadmiarem cukru i tablicy Mendelejewa.
Jesteś w II klasie, a może nawet w I klasie i myślisz, że masz jeszcze dużo czasu? Otóż czasu nigdy za wiele i musisz mieć świadomość, że twoja styczność z „poważną” biologią to tylko II i III klasa. Inaczej mówiąc, zajęcia z zaawansowanej biologii to niecałe 18 miesięcy nauki. W tym czasie trzeba opanować materiał, który twoi Rodzice opanowywali w ciągu 4 lat nauki. Zatem zacznij od zapoznania się z naszymi materiałami dotyczącymi robienia efektywnych notatek (kurs: Jak się uczyć). To podstawa przyszłych powtórek. Potem sylabus w garść, plan i wolniutko, ale konsekwentnie zabieramy się do roboty.