Daga

Matura z biologii w 2023 i 2024 r. – spacerek czy rzeźnia?  

O tym, co czeka pierwszych absolwentów 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. 

Część I. – wymagania egzaminacyjne 

Tytułowe pytanie jest oczywiście prowokacją, ale niepozbawioną podstaw. Według założeń zakres materiału do egzaminu maturalnego z biologii w formule 2023 miał być bardziej obszerny niż dotychczas (nowa podstawa programowa dla 4-letniego LO i 5-letniego technikum) oraz miał obowiązywać próg zdawalności na poziomie 30%. Tyle założeń. W praktyce, z uwagi na trudności wynikające z organizacji nauki w czasie pandemii, postanowiono ograniczyć zakres obowiązującego materiału, a próg zdawalności zacznie obowiązywać dopiero od egzaminu maturalnego w roku 2025. Innymi słowy, matura w roku 2023 i 2024, podobnie jak w latach „pandemicznych”, będzie przeprowadzana na podstawie tzw. wymagań egzaminacyjnych, tyle że zgodnych z podstawą programową dla szkół ponadpodstawowych.  
A jakie dokładnie zagadnienia/tematy zostały usunięte? Wystarczy zerknąć do załącznika: Wymagania egzaminacyjne dotyczące egzaminu maturalnego w latach szkolnych 2022/2023 i 20223/2024, który jest dostępny na stronie cke.gov.pl 
Dla ułatwienia i lepszej wizualizacji tego, co jest w podstawie, a co będzie ostatecznie wymagane na egzaminie maturalnym przygotowaliśmy dla Ciebie plik, który zawiera treść podstawy programowej (czyli cały zakres materiału z biologii na poziomie rozszerzonym wymagany w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum) z zaznaczeniem tych zagadnień, które nie będą obowiązywały na maturze w 2023 i 2024 roku. Zagadnienia te przekreśliliśmy, ale nie usunęliśmy ich. W ten sposób, będąc uczniem klasy II lub III 4-letniego LO, możesz łatwo ocenić, co pominąć podczas nauki/przygotowań do egzaminu, np. w naszych kursach, a co jest „jazdą obowiązkową”.  
Zapraszamy do lektury. Plik pdf można pobrać poniżej: 
W drugiej części wpisu odniesiemy się do zmian zarówno technicznych, jak i merytorycznych. Napiszemy też, co czeka tych licealistów, którzy maturę będą zdawać w maju 2025 r. Już teraz zapraszamy. 
Dokumenty stanowiące źródło informacji o wymaganiach z biologii na poziomie rozszerzonym w szkole ponadpodstawowej:  
A. podstawa programowa nauczania biologii (https://www.cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/podstawa_programowa/biologia.pdf). Co bardzo ważne, egzamin maturalny w 2023 i 2024 r. zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej. Stąd źródłem jest: ZAŁĄCZNIK: WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DOTYCZĄCE EGZAMINU MATURALNEGO W LATACH SZKOLNYCH 2022/2023 I 2023/2024; 
B. „Informator o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2022/2023 (część ogólna i zadania)”, praca zbiorowa; 
C. „Vademecum Nauczyciela. Biologia” autorzy: Dorota Mościcka, Adam Pukocz, Izabela Ziętara, wyd. ORE Warszawa, 2019;