Admin

Nauka online jest możliwa

Cześć, tu Wasz admin. Pierwszy raz napiszę tutaj coś od siebie i nie będzie to wpis dotyczący nowości na naszej stronie czy nauki biologii jako takiej. Będzie to wpis o tym, jak wykonaliśmy kolejny milowy krok w kierunku ulepszenia naszej platformy i o tym, że efekt naszych wysiłków przypadł Wam do gustu.

Zacznijmy od małej retrospekcji :)

Gdy zaczynaliśmy ponad 10 lat temu, o budowaniu platformy internetowej do nauki online nie wiedziałem właściwie nic! Między innymi dlatego dopiero po 3 latach przygotowań, w 2013 roku, powstała nasza pierwsza strona. Tu składam serdeczne podziękowania właścicielom i ekipie firmy Indico s.c., którzy pomogli nam cały pomysł wprowadzić w życie. Jednak technologia (Flash), wtedy bardzo powszechna w internecie i na której oparliśmy budowę kursów, została uśmiercona przez jednego z gigantów rynku. Materiały, które były efektem kilku lat pracy, okazały się więc nagle swego rodzaju dinozaurem. Mógł on tylko patrzeć wprost na pędzący meteoryt, który miał wszystko rozwalić. Ostatecznie „wybuch” nie był tak spektakularny, jak ten sprzed 65 mln lat, jednak zmusił nas do przebudowy całego modelu strony.

Stawiamy na wideo

Postawiliśmy na przekaz wideo. Choć rozwiązanie to wydawało nam się mało interaktywne (stąd wcześniejsze próby z technologią Flash), wkrótce okazało się, że nasze lekcje wideo są dla Was bardzo atrakcyjne i grono entuzjastów lekcji biologii online Pana Lewińskiego szybko się powiększało. Tak, nie bez znaczenia jest tu oczywiście osoba Pana Waldemara, który o biologii potrafi ciekawie i interesująco mówić godzinami - co sami już zauważyliście ;)

Zmieniamy się dla Was!

Formuła naszych kursów wideo przyjęła się bardzo dobrze, co potwierdzają tysiące wiadomości od Was i setki pozytywnych komentarzy - za co Wam bardzo dziękujemy. Chcieliśmy jednak stworzyć coś bardziej kompleksowego i dlatego po latach bycia kolejną "stroną z kursami do szybkich powtórek przed maturą" postanowiliśmy stworzyć system nauki biologii online, który spokojnie może zastąpić/uzupełnić lekcje biologii w szkole. Stąd też na przełomie 2019 i 2020 roku podjęliśmy decyzję o przygotowaniu nowej platformy, która miała być prosta w obsłudze, bardziej przejrzysta i z większą liczbą funkcjonalności. A ponad wszystko miała Wam umożliwić komfortową naukę biologii bez wychodzenia z domu. Wybraliśmy nowe rozwiązanie (platformę), opracowaliśmy plan działania i rozpoczęliśmy przygotowania. I wtedy pojawił się wirus. Chwilę później nastąpił lockdown i cały świat stanął do góry nogami. Szkoły przeszły na zdalną naukę, terminy egzaminów zostały przesunięte, cały nasz misterny harmonogram działań mogliśmy wyrzucić do kosza. Strona musiała działać. Musieliście mieć nieprzerwany dostęp do lekcji. Byliśmy zmuszeni pracować „w tle”, czekając aż rok szkolny formalnie się zakończy i rozpoczną się wakacje. Było dla nas oczywiste, że będziecie chcieli odpocząć, odejść od ekranów, zapomnieć o nauce na jakiś czas. Jak błędne było to założenie, dowiedzieliśmy się bardzo szybko. Akcję migracji przeprowadzaliśmy „na żywo”. I zaczęły się kłopoty. Pracowaliśmy na najwyższych obrotach, niemal 24/7. W tym miejscu muszę uderzyć się w pierś - niedoszacowanie ruchu na stronie wymusiło na nas zmianę priorytetów i odłożenie w czasie dokładania pewnych funkcji. Stąd także początkowe problemy z płynnością działania i momentami duże spowolnienia w ładowaniu się materiałów/zasobów w panelu kursowym. Mógłbym zrzucić winę na Was - żart ;), bo kto to widział, żeby tak wielu z Was tak pilnie uczyło się przez całe wakacje, o intensywnej nauce od początku września już nie wspomnę? Jednak nie, wina leży po mojej stronie. Dlatego, żeby uciąć temat "ślimaczej" strony, sięgnęliśmy po jedną z najlepszych usług dostępnych na świecie zaprojektowanych do takich rozwiązań, jak nasze. Teraz Wasza ukochana platforma nie jest serwowana z pojedynczego vpsa. Obecnie serwujemy Wam stronę z kilkunastu rozproszonych serwerów wspomaganych przez CDN. Zatem nawet awaria jednej maszyny nie zablokuje Wam dostępu do strony.

Konkluzje

Dzisiaj oferujemy Wam nie tylko najlepsze kursy biologii online w Polsce, ale też najlepszą platformę do nauki zdalnej. Tak, nie boimy się tego powiedzieć, Wasze komentarze i wiadomości, chwalenie się zdobytymi indeksami pokazują, że to, co robimy ma sens i ta świadomość napędza nas do dalszego rozwoju naszej platformy (naszych kursów).
I już zupełnie na koniec mały dowód, że naszemu rozwiązaniu zaufały już tysiące osób.
Dane za wrzesień 2020.
Pozdrawiam Was serdecznie i życzę dalszej udanej nauki.
Damian Lewiński – Wasz Admin 😉