Daga

Przygotowanie do matury z biologii 2021 - w 80 godzin!

Matura w 2021 roku, podobnie jak zeszłoroczna, odbędzie się w cieniu pandemii. MEN przygotowało więc nieznacznie zmodyfikowaną (okrojoną) listę wymagań szczegółowych. Nauka zdalna powoduje jednak, że wielu z Was i tak ma ogromne problemy z realizacją wymaganego materiału. Dlatego biorąc to pod uwagę, jak również fakt, że do matury pozostało niecałe 4 miesiące (dokładnie 113 dni od dzisiaj), postanowiliśmy przygotować specjalne opracowanie, w którym znajdziecie listę wymagań wymienionych w podstawie programowej wraz z informacją, w których lekcjach je przedstawiamy i wyjaśniamy.

Kluczowe 80 godzin na przygotowanie do matury z biologii

Należy podkreślić, że do treści programowych przypisaliśmy tylko te wykłady lub ich części, które stanowią pewne umowne minimum. Skupiliśmy się na wykładach przedstawiających zagadnienia najtrudniejsze lub często pojawiające się na maturze. Dobraliśmy wykłady w taki sposób, aby objęły nawet 80% materiału wymaganego na egzaminie maturalnym (mamy przy tym świadomość, że takie działania zwiększają ryzyko niepowodzenia wynikające z cech/zadań konkretnego egzaminu!). Skupienie się na wybranych zagadnieniach pozwoliło jednak zredukować łączny czas wykładów do ok. 80 godzin zegarowych (w przypadku pakietu Teraz Biologia, który nominalnie zawiera ponad 220 godzin wykładów w 27 kursach/działach biologii), przy czym jest to pełna analiza, a nie powtórka „po łebkach”. Jeśli zaś wykorzystasz możliwość odtwarzania wykładów z szybkością 1,25x, będą to już tylko 64 godziny, a z szybkością 1,5x - już tylko 53 godziny.

Optymalizuj - planuj - realizuj

Biologia jest trudnym przedmiotem. Jednak wkuwanie jej na pamięć jest mało skuteczne. Biologię trzeb zrozumieć. Proponujemy Wam zatem 80 godzin wyjaśnień (po redukcji), Wy zaś zdecydujcie, czy obejrzycie wszystkie z tej listy czy tylko część. A może akurat dla Was ważne są te wykłady, które nie znalazły się na liście zoptymalizowanej. Wówczas możecie skorzystać z dołączonych do kursów planów pracy (w dwóch wariantach do wyboru). Opcji jest wiele. Wybierzcie tę, która Wam najbardziej odpowiada. Przygotujcie plan i konsekwentnie go realizujcie.

Jak to działa

Zoptymalizowane propozycje przygotowaliśmy w formie tabelarycznej w plikach .pdf do pobrania i wydrukowania. W dwóch pierwszych kolumnach znajdziecie informacje o wymaganym zakresie wiedzy. W trzeciej kolumnie, którą lekcję/które lekcje musicie opracować. W nawiasie kolorem niebieskim zaznaczyliśmy czas wykładu (pamiętajcie, że możecie przyspieszyć odtwarzanie, np. 1,25x). W ostatniej kolumnie zostawiliśmy miejsce na uwagi Wasze lub nasze (np. że część wykładu obejmuje zakres wiedzy, który został usunięty z listy wymagań do tegorocznego egzaminu maturalnego)
Uwaga: przekreśleniem oznaczyliśmy treści usunięte ze szczegółowych wymagań egzaminacyjnych na maturę 2021 r. Nie musisz więc się nimi zajmować.
W ciągu kilku następnych dni w każdym kursie, w zakładce: Materiały do kursu zamieścimy odpowiedni plik. Na przykład w kursie: Metabolizm (3L) będzie to plik: Matura_2021_optymalizacja_Metabolizm. O tym, które pliki są już dostępne będziemy na bieżąco informować na Tablicy.
Pakiet Teraz Biologia to kompleksowe rozwiązanie, dzięki któremu przygotowanie do matury z biologii rozszerzonej stanie się prostsze i przyjemniejsze.