May 7 / Teraz Wiedza

Matura 2024 wystartowała

No to się zaczęło!

Cześć!
Witamy Was w pierwszym dniu matur 2024 roku. Co prawda nas interesuje przede wszystkim matura z zakresu biologii rozszerzonej, tym niemniej trzymamy kciuki od teraz do końca tegorocznych zmagań. Dzisiaj zdawaliście maturę z języka polskiego. Na godzinę 13:20 wiadomo już, że tematy maturalne są oceniane bardzo dobrze. Co prawda tematem rozprawki nie było "Wesele", które było przez Was mocno obstawiane, ale opinie w necie są mniej więcej takie:
  • prostszych się chyba nie dało dać
  • to wygląda jak egzamin ósmoklasisty, a nie matura
  • całkiem izi tematy rozprawek
  • polski banalny.
Wiadomo też, że zdarzyło się już unieważnienie matury, a to dlatego, że pewna osoba po prostu opublikowała zdjęcia arkusza maturalnego w sieci. Przestrzegamy przed tym, ponieważ traktowane jest to bardzo surowo.
Wracając zaś do matury z biologii rozszerzonej – otóż w tym roku zacznie się 14 maja o godzinie 9:00. Jak zapewne wiecie na rozwiązanie wszystkich zadań jest 180 minut, czyli 3 godziny. To dość czasu aby uporać się z liczbą 20-25 zadań. Nie wiemy przy tym czy tak, jak w ubiegłym roku, będzie relatywnie dużo zadań zamkniętych. Wydaje się, że będzie to trwały trend, ponieważ… brakuje chętnych nauczycieli do sprawdzania prac maturalnych. Zatem zobaczymy już za tydzień.
Innym większym problemem jest poziom trudności matury z biologii. W ostatnich latach był on po prostu niski, a według niektórych nauczycieli wręcz żenująco niski. Jak będzie w tym roku? To wciąż spekulacja, ale oczekujemy, że będzie to ostatni rok tak łatwej matury. Dlaczego? Otóż jeszcze tylko w tym roku nie ma progu zaliczenia matury z biologii czy chemii. Zatem wzrost poziomu trudności w istocie zbyt wiele nie zmienia z punktu widzenia regulatora (jest nim Centralna Komisja Egzaminacyjna). W tym roku każdy kto przyjdzie na maturę z biologii czy z chemii rozszerzonej po prostu ją zda i na studia się dostanie. Warunek oczywiście jest taki, że ktoś go na te studia przyjmie, ale uczelni powiedzmy sobie szczerze o bardzo niskim poziomie wymagań jest sporo zatem motywacja niektórych maturzystów jest żadna. Pomijamy tu renomowane uczelnie i kierunki oblegane, bo tam zażarta walka jest co roku i tutaj wiele się nie zmieni.
Na dzisiaj to tyle. Trzymajcie się – teraz matura z matmy, a potem potem po kilku dniach odpoczynku lub szalonego zasuwania (zależy od strategii) trzeba będzie z pełną energią przystąpić do rozwiązywania arkusza maturalnego z biologii.
Powodzenia, trzymamy za Was kciuki. 
Zespół Teraz Wiedza