Daga

3 kroki do sukcesu na maturze z biologii

czyli jak się uczyć, żeby się nauczyć

Na egzaminie maturalny z biologii nie wymaga się od was encyklopedyczno-statystycznej wiedzy, tylko rozumienia procesów, zjawisk biologicznych, itp. i … myślenia. Wiadomo, że bez ciężkiej pracy się nie obejdzie, ale jeśli zrobicie to z głową, możecie uczyć się efektywniej i osiągnąć satysfakcjonujący wynik na maturze. Jak to zrobić? Przedstawiamy trzy kroki do skutecznego przygotowania się do egzaminu maturalnego oraz pierwszych „przepraw” na studiach.

Krok 1 Oglądaj i analizuj wykłady

Podstawą sukcesu na egzaminie zawsze jest rzetelna wiedza. Dlatego sugerujemy zaopatrzyć się w subskrypcję pakietu kursów Teraz Biologia. Kursy te zostały przygotowane od podstaw z myślą o współczesnym uczniu uczącym się samodzielnie przez Internet. Co więcej, charakteryzują się wysokim poziomem merytorycznym oraz wyjątkową oprawą graficzną. Dokładnie tego potrzeba do efektywnej i … przyjemnej nauki biologii. Zatem po prostu siadasz wygodnie przed ekranem komputera, laptopa, czy tabletu, oglądasz i analizujesz wykłady. To bardzo ważne, abyś skupił się na wykładzie i symultanicznie analizował przedstawiane wiadomości. Nie musisz sporządzać 20-30 stron notatek – skup się na istocie problemu (więcej o notatkach przeczytasz w kolejnym kroku). Słyszałeś, że materiał na naszych wykładach jest bardziej pogłębiony niż w podręcznikach? Zgadza się, spieszymy wyjaśnić przyczynę takiego stanu rzeczy. Zakładamy bowiem, że w warunkach stresu egzaminacyjnego, uczniowie wypadają gorzej niż rozwiązując zadania w zaciszu własnego pokoju. Dlatego stawiamy poprzeczkę nieco wyżej, wymagamy więcej, ale i dajemy więcej, tak by pytania na maturze nie mogły Cię zaskoczyć (a wiadomo, że do tego dążą autorzy arkuszy maturalnych) i byś nie stracił jakże cennych punktów. Tym bardziej, że coraz częściej materiały źródłowe do zadań pochodzą z opracowań akademickich, które z założenia są trudniejsze w odbiorze. Krótko mówiąc, staramy się zabezpieczyć Cię przed nieznanymi zagadnieniami i stresem związanym z interpretacją materiałów niekoniecznie przeznaczonych dla ucznia szkoły średniej. Ogromne doświadczenie belferskie naszego zespołu autorskiego potwierdza, że taki sposób przygotowań jest bardzo skuteczny. Tym bardziej, że matura nie jest celem ostatecznym. Warto mieć to na uwadze.

Krok 2 Sporządzaj notatki

W dzisiejszych czasach robienie odręcznych notatek może się wydawać atawizmem. Zapytasz, po co, skoro w Internecie można znaleźć opracowania do wszystkiego czy nawet kupić notatki, skrypty itp. Odpowiedź jest prosta – własne notatki są spersonalizowane, skrojone na miarę i przez to bardziej efektywne, a ponadto samo robienie notatek ma wymiar dydaktyczny. Notowanie pozwala „ w locie przepracować” temat, dokonać selekcji materiału, uporządkować go i zgeneralizować. Co więcej, badania naukowe dowodzą, że ręcznie robione notatki (w przeciwieństwie do tych robionych np. na laptopie) umożliwiają lepsze przyswajanie wiadomości i dłuższe zachowanie ich w pamięci. Ważne jest jednak, jak robimy notatki. Notowanie wszystkiego, co powie wykładowca czy nauczyciel jest mało skuteczne. Chodzi o wyłuskanie najważniejszych informacji, zanotowanie kluczowych pojęć, procesów, zależności. Biologia jest przedmiotem wybitnie „obrazkowym”, dlatego warto robić odręczne rysunki, czy schematy. Poświęć czas na narysowanie np. jądra komórkowego, zwięzłe opisanie jego struktur oraz ich funkcji, a w perspektywie długoterminowej osiągniesz lepszy rezultat, niż poprzez samo oglądanie obrazka z tymi informacjami. Istotne jest także, by po wykładzie/lekcji notatki uporządkować i regularnie je przeglądać, czytać i powtarzać. Jeśli masz czas, warto poeksperymentować z różnymi metodami i sprawdzić, która jest najbardziej efektywna w twoim przypadku, np. mapowanie (mapy myśli), czy metoda Cornella (więcej o sposobach notowania przeczytasz w odrębnym artykule).

Krok 3 Rozwiązuj zadania

Sensu rozwiązywania zadań nie musimy nikomu tłumaczyć. Jednak nie wystarczy po prostu rozwiązywać zadania, by osiągnąć sukces na maturze. Trzeba to robić z głową. Nasza propozycja jest zatem następująca:
  1. Realizujesz strategię jakościowo-szybkościową, czyli rozwiązujesz proste zadania testowe, ale przede wszystkim rozbudowane, wielowątkowe zadania maturalne (np. takie, jakie analizujemy w kursie Zadania Maturalne(w pakiecie Teraz Biologia)/16 Mgnień Matury(pojedynczy kurs)).
  2. Analizujesz swoje rozwiązania. Nie ograniczasz się do stwierdzenia: sukces/brak sukcesu.
  3. W czasie przygotowań rozwiązujesz łącznie ok. 1500-2000 zadań. W zasadzie rozwiązanie większej liczby zadań nie ma już znaczenia, chyba że masz naprawdę bardzo dużo czasu. Naszym zdaniem 1000 dostępnych zadań CKE z wystandaryzowanymi odpowiedziami tworzy solidną bazę o dużej wartości. Dopiero do tego należy dokładać inne zadania – my proponujemy Ci nasze zasoby. Z uwagi na to, że są one dopiero w rozbudowie, nie negujemy wykorzystania dobrego zbioru zadań w wersji papierowej.
  4. Kalendarz typowych przygotowań dzielisz na dwie fazy: w pierwszej – do końca grudnia przed maturą – działasz zgodnie z prostym schematem: po każdym kursie/dziale biologii rozwiązujesz pakiet związanych tematycznie zadań CKE i analizujesz swoje błędy. Faza druga to intensywne przygotowania do matury (od stycznia w roku matury). W tym czasie realizujesz dodatkowo zadania maturalne z naszego specjalnego kursu, składającego się z 16 sekcji, ogólnie odpowiadających tygodniom nauki oraz sekcji 17. z zestawami maturalnymi.
  5. Podsumowując:
w trakcie przygotowań do matury musisz rozwiązać ok. 1000-1500 zadań maturalnych CKE (dla usprawnienia nauki i oszczędzania czasu dołączamy je stopniowo do naszych kursów);
od stycznia w roku matury przerabiasz także: 480 zadań testowych (30 w każdym tygodniu) + 200 rozbudowanych zadań maturalnych (12 w każdym tygodniu) + 2 arkusze maturalne po 25 zadań każdy.
Jeśli uczciwie rozwiążesz tę serię zadań, tzn. poświęcisz również czas na ich analizę, zrozumienie swoich błędów, to razem z solidną wiedzą teoretyczną twoje szanse na sukces na maturze zdecydowanie wzrastają.
Jeśli na poważnie rozważasz studiowanie medycyny/farmacji/stomatologii/biotechnologii itp., to nie ma opcji nauki „na skróty”. Przygotuj zatem plan działania (wskazówek szukaj w naszym sylabusie) i rozpocznij naukę już teraz.
Życzymy powodzenia
Waldemar Lewiński, Jan Prokop