Daga

Back to school, czyli 5 rzeczy, które warto zrobić, zanim zacznie się nowy rok szkolny

Nowy rok szkolny jest już tuż za rogiem. Warto się do niego dobrze przygotować. Poniżej 5 rzeczy, które warto zrobić, zanim wybrzmi pierwszy dzwonek.

1. Przybory szkolne

Ten moment gdy wpadasz do papierniczego, wybierasz nowiuteńkie przybory szkolne i w niczym niekontrolowanej euforii wychodzisz z walizkami pełnymi nowych długopisów, ołówków, zakreślaczy, cienkopisów, karteczek samoprzylepnych, notatników i zeszytów we wszystkie możliwe wzory i liniatury. Po dwóch godzinach euforia opada, a ty zastanawiasz się, po co ci 58. żelopis w kolorze lawendy o poranku. Tak… bywa. Żeby uniknąć takie sytuacji także i w tym roku – przygotuj się. Zanim pójdziesz na zakupy zrób inwentaryzację przyborów. Sprawdź, czy w zakamarkach szuflad nie masz jeszcze zupełnie nowych długopisów, cienkopisów czy innych zakreślaczy. Wynotuj na kartce to, z czego korzystasz i czego na pewno potrzebujesz. Sprawdź również zeszyty, notatniki, segregatory itd. Zapisz na kartce braki. Do sklepu idziesz z TĄ kartką i kupujesz TYLKO to, co się na niej znajduje. Twój portfel będzie Ci nieziemsko wdzięczny. I zostanie Ci jeszcze na lody czy kawę w Starbucksie.

2. Podręczniki – kursy biologii online

Z podręcznikami zapewne nie wpadasz w taki szał zakupowy, ale również i tutaj warto się przygotować. Jeśli masz listę podręczników, sprawdź księgarnie internetowe. Często mają konkurencyjne ceny. Zastanów się też, jakie dodatkowe pomoce będą Ci potrzebne. Jeśli jesteś w klasie z „rozszerzoną biologią” (tzn. z biologią na poziomie rozszerzonym 😉), to zachęcam do zapoznania się z naszymi kursami. Może się okazać, że podręczniki do biologii nie będą jednak potrzebne.

3. Pokój – miejsce nauki

Niezależnie od tego, czy rok szkolny będzie się odbywał w trybie stacjonarnym, hybrydowym, czy zdalnym, Twój kącik do nauki będzie miejscem, gdzie spędzisz sporo czasu. Przygotuj je tak, aby motywował Cię do nauki, abyś mogła/mógł uczyć się efektywnie i … przyjemnie. Od czego zacząć? Zrób porządek w szufladach (jeśli jeszcze go nie zrobiłaś/zrobiłeś przygotowując się do zakupów papierniczych). Zastanów się, co będziesz w nich trzymać. Może przydadzą się jakieś przegródki/organizery? Następnie przejdź do szafek. Zrób miejsce na nowe zeszyty/notatniki/segregatory i podręczniki. Jednocześnie zrób selekcję starych materiałów. Zeszyty i podręczniki z przedmiotów, z których będziesz zdawać maturę schowaj do kartonu, na strych, do szafy itp. Będą jeszcze potrzebne. Pozostałe… hmm… zastanów się, czy mogą się jeszcze do czegoś przydać. Jeśli nie, to powiedz im dziękuję i żegnajcie (jeśli stosujesz się do zasad Marii Kondo; jeśli nie wiesz, kto to jest i o co chodzi – po prostu wrzuć je do pojemnika na makulaturę, jeśli się nadają lub sprzedaj).
Miejsce do nauki to nie tylko biurko, szuflady i szafki. Pamiętaj o dobrym oświetleniu, może tablicy na ważne notatki, zdjęcia, czy np. układ okresowy pierwiastków.
Jeśli za oknem nie masz widoku na drzewa, łąkę, las (ogólnie zieleń), to rozważ postawienie jakiegoś kwiatka na biurku. Ponoć rośliny działają relaksująco.

4. Przypomnienie materiału z poprzedniego roku

Świetnie. Zrobiłaś/zrobiłeś już porządek na biurku i w szafkach. Masz różne przybory szkolne, piękne zeszyty i długopisy. Równo ułożone podręczniki czekają na pierwszy dzwonek. Biurko czeka aż przy nim zasiądziesz i zaczniesz pilnie się uczyć… to może zajrzyj do nowych podręczników i zobacz, czego będziesz się w tym roku szkolnym uczyć. Albo przejrzyj zeszyty z zeszłego roku (jeśli jeszcze masz je pod ręką) i przypomnij sobie, czego się uczyłaś/uczyłeś, szczególnie jeśli jesteś w klasie maturalnej. Pozwoli Ci to płynniej wkroczyć w nowy rok szkolny. Przygotuje Twój mózg do zmiany, która niebawem nastąpi.

5. Harmonogram dnia

Choć plan lekcji dostaniesz dopiero po rozpoczęciu roku szkolnego (oczywista oczywistość), to już teraz możesz się zastanowić nad ogólnym harmonogramem. Zastanów się, jakie zajęcia dodatkowe będziesz miała/miał, ile czasu będziesz potrzebować na dotarcie na nie (przy założeniu, że będę się odbywały stacjonarnie). Przy okazji, jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej, warto się upewnić, czy rozkłada jazdy pozostał taki sam, czy może się zmienił.
Gdy będziesz planować harmonogram dnia/tygodnia, zastanów się, ile czasu będziesz potrzebowała/potrzebował na naukę na bieżąco, ile na naukę do egzaminów, olimpiady, konkursów itd. Planując naukę, weź po uwagę te godziny, części dnia, kiedy uczy Ci się najlepiej i najefektywniej. Pamiętaj o przerwach i aktywności fizycznej. I nie bój się modyfikować swój harmonogram. Jeśli się nie sprawdza, po prostu go zmień!
Początek roku szkolnego zawsze jest stresujący. Dobre przygotowanie może Ci pomóc zredukować stres i zacząć nowy rok z przytupem.