Daga

Jak ogarnąć edukacyjny chaos w nowym, czteroletnim liceum cz. I

Nowe liceum - wyzwania

Przeraża Cię wizja nowego roku szkolnego w zreformowanym (przeładowanym) liceum bądź technikum? Jeśli tak, mamy dla Ciebie trochę dobrych informacji. W najbliższym czasie opublikujemy, w jaki sposób można będzie pokonać te trudności, przynajmniej jeśli chodzi o biologię. W tym wpisie zaczniemy od wyzwań.

Reforma oświaty – szkoły średnie

Na przełomie semestrów, gdy niektórzy jeszcze wciąż delektują się feriami zimowymi, nowy rok szkolny wydaje się być tematem bardzo odległym. Jednak z uwagi na nachodzące zmiany, warto się im przyjrzeć bliżej, szczególnie jeśli jesteś już w ósmej klasie szkoły podstawowej.
Rok szkolny 2019/2020 będzie przełomowy dla szkół ponadpodstawowych. Do szkół średnich pójdą jednocześnie pierwsi absolwenci (reaktywowanej) ośmioletniej szkoły podstawowej oraz kończącego swój żywot gimnazjum. Powszechny strach przed kumulacją roczników, brakami lokalowymi oraz kadrowymi jest w tym miejscu zrozumiały. Jeśli dodamy do tego naprędce napisane podstawy programowe, nieadekwatne do wymagań siatki godzin i ogólny chaos w polskim szkolnictwie, to samoistnie nasuwa się myśl o straconym pokoleniu/szansach. Ale tak nie musi być.

Wyzwania

Każda reforma niesie ze sobą wiele wyzwań i niepokój o przyszłość. W nowym liceum i technikum trzeba będzie zmierzyć się z:
  • nową rzeczywistością towarzyszącą zmianie szkoły (tu nic się nie zmienia),
  • dużymi wymaganiami z zakresu wiedzy już na poziomie podstawowym (przy nich podstawówka to przysłowiowy spacerek),
  • koniecznością samodzielnej nauki (w liceum nauczyciele nie będą mieli dość czasu żeby wszystko tłumaczyć),
  • wyborem profilu swoich zainteresowań w wieku zaledwie 14 lat (a zmiana będzie bardzo trudna).
Są w tym wszystkim jednak dobre wieści. Czteroletnie liceum jest, jak sama nazwa wskazuje, o rok dłuższe od dotychczasowego. To zaś oznacza, że pierwszy, bardzo trudny rok nauki można także przeznaczyć na aklimatyzację oraz stopniowe wdrażanie się do innego poziomu edukacji. Uczniowie obecnego trzyletniego liceum takiego „komfortu” właściwie nie mieli/nie mają. Ponadto w nowym liceum poziom rozszerzony zaczyna się już od pierwszej klasy, zatem na naukę wybranych/profilowych przedmiotów efektywnie będziesz miał/miała prawie cztery lata. Kolejny plus - tempo realizacji materiału nauczania będzie niemal dwukrotnie niższe (mniejsza będzie tygodniowa "dawka" wiedzy). Znajdzie się więc czas także na utrwalanie wiedzy i rozwój kluczowych umiejętności. Jeśli więc dobrze rozłożysz siły, może się okazać, że lepiej spożytkujesz okres szkoły średniej.

Samodzielna nauki – wady i zalety

Korzyści wynikające z wydłużenia nauki w znacznej mierze „zjedzą” zwiększone wymagania w podstawie programowej. Wymuszą one m.in. konieczność samodzielnej nauki (nazwijmy to „douczaniem”). Czego będziesz potrzebował/potrzebowała? Motywacji, samodyscypliny i… rzetelnych materiałów o wysokim poziomie merytorycznym. Z uwagi na to, że sprawnie i umiejętnie konsumujecie olbrzymie ilości materiałów multimedialnych, powinny to być właśnie multimedia (a nie nudne podręczniki, które niczego nie tłumaczą). To jest rozwiązanie systemowych problemów wynikających z obecnej reformy edukacji. Materiały atrakcyjne wizualnie, wyjaśniające w ciekawy sposób trudne zagadnienia (na co w szkole zwykle po prostu nie ma czasu), umożliwiające ćwiczenie umiejętności i sprawdzanie wiedzy, mogą stać się osią całego procesu nauki oraz doskonałym treningiem przygotowującym do nauki na studiach. Oczywiście takie rozwiązanie, szczególnie na początku, będzie wymagało dużego nakładu pracy własnej oraz systematyczności. W zamian za to będziesz się uczyć w swoim tempie, o wybranej porze dnia lub nocy, powtarzając trudne zagadnienie jednym kliknięciem/tapnięciem. W „szkole 365/7/24” dokładnie opanujesz wymagany materiał i będziesz pewien/pewna swojej wiedzy (nie straszna będzie niezapowiedziana kartkówka, czy duży sprawdzian z kilku działów). Zatem w praktyce może się okazać, że godzina samodzielnej nauki w domu będzie znacznie bardziej efektywna niż analogiczny czas spędzony na zajęciach w szkole (z pracą równym frontem, z mnóstwem rozpraszaczy, czy różnymi „stresorami”). Ostatecznie przełoży się to na lepsze samopoczucie ogólne i wysokie wyniki na maturze.
Zasadniczą kwestią będzie więc znalezienie rzetelnego, multimedialnego źródła wiedzy. Skoro czytasz ten tekst, zapewniamy Cię – w zakresie biologii nie musisz dalej szukać. Chcesz się dowiedzieć, co dokładnie przygotowujemy? Zapraszam do kolejnego wpisu, który opublikujemy za kilka dni.
Na koniec krótki podsumowanie, jakie zmiany nastąpią we wrześniu 2019 w liceum:
  • Pierwsi absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej rozpoczynają naukę w czteroletnim liceum. Będą realizowali materiał według nowej podstawy programowej. W pierwszej klasie rozpoczynają naukę przedmiotów profilowych, czyli na poziomie rozszerzonym.
  • Równolegle ostatni rocznik absolwentów gimnazjum rozpoczyna naukę w wygaszanym liceum trzyletnim. Będą realizować materiał zgodnie ze starą podstawą programową. Naukę przedmiotów na poziomie rozszerzonym rozpoczną w drugiej klasie.
  • Gimnazjum przechodzi do historii.